Rahman’ın huzuruna varmak

Ana Sayfa / Rahman’ın huzuruna varmak

Rahman’ın huzuruna varmak

admin     15-08-18     Dini Bilgiler     Rahman’ın huzuruna varmak     596 Defa Okundu

Rahman’ın huzuruna varmak

Sohbet siteleri olarak bu gün sizlerle birlikte harika bir dini konu işleyeceğiz. Rahman’ın huzuruna varmak adı altında işleyeceğimiz bu makaleyi tüm kullanıcılarımızın okumasını bekliyoruz.

Allah’a yakınlaşmak, onunla iletişime geçmek, en üst düzeyde bir bilinç uyanıklığı gerektirir. Nasıl çok değerli bir büyüğümüzün veya üst düzey bir devlet adamının yanına elimizi kolumuzu sallayarak dalgın ve dağınık bir şekilde girmemiz hoş olmazsa, Yüce Allah’ın huzuruna da sıradan bir şekilde varamayız. Sevgi ve saygının, dikkat ve özenin en ileri derecesi ile Allah’a yönelme çabası içinde bulunma, ibadet bilincinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Psikolojik bir hazırlık ve yoğunlaşma olmadan, sıradan bir yönelişle yapılan ibadetin kişiye yararı da o ölçüdedir. İbadet ve yönelişlerinde yüzeysel davranan, samimiyet ve ciddiyetten uzak bir tutum sergileyenler, ayet ve hadislerde uyarılmıştır. İbadet bir iç disiplini ve yoğunlaşma gerektirir. Çünkü manevi dünyamızda Allah’la karşılaşma, O’nun huzurunda bulunma, sıradan bir olay değildir.

İbadetin en güzeli, O’nu görüyormuşçasına Allah’a yönelişte bulunmaktır. Çünkü biz O’nu görmesek de O bizi görmektedir. Allah’la ilişkideki bu üst düzey bilinçliliğe ‘ihsan’ denilir ki kelime anlamı ‘en güzeli yapmak’ demektir.

Kalbini aç ve temiz kıl

Birtakım nimetlere gark olup da buna şükretmeyenin hâli nedir? Şudur ki: Nimetler kaybolup gider. O da onların peşine gider. Gözü bağlı bir gidiştir bu. Sakın bundan. Sen şükür ipi ile nimetleri
bağlamaya bak. Bazen durup düşünürsün. Allah katında benim yerim ve kıymetim nedir acaba diye kendi kendine sorarsın. O zaman etrafa değil kendine bak. Nerede duruyorsun? Hangi hâlde
bulunuyorsun? Şunu bil ki: Senin O’ndan istediğin şeylerin en hayırlısı, O’nun senden istediğidir.

Cenab-ı Hak dilini talep ve dua için çözüp serbest bıraktığı ân, ellerin gözyaşları ile semaya açıldığı ân, işte o ân sana ihsan iniyor demektir. Vardığı menzilde yolların birbirine karıştığını görüp korkuya kapılma! Asıl korkulacak şey heva ve hevesin kalbine galip gelmesidir.

İki şeyden birini tercih edeceğin zaman bunlarda nefsine ağır gelenini seç, onu yap. Çünkü nefse ancak hak ve doğru olan şey ağır gelir. Bil ki her kalbe nur iner, lakin o kalbi masiva ve ağyar ile dolu görünce indiği yeri terk edip gider. Kalbini aç ve temiz kıl. Hak Teala onu maarif ile doldursun.

Evet sevgili arkadaşlar. Bu gün ilk olarak Rahman’ın huzuruna varmak isimli konuyu ve devamında ise Kalbini aç ve temiz kıl isimli makaleyi işledik. Bu iki makalemizde sizlere yeni bilgiler verdiğimizi düşünüyor ve hepinize hayırlı akşamlar diliyoruz.

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


www.Susmayiz.Net

Sitemiz; insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanlarını sanal ortamda sosyalleşerek geçirmelerini ve yepyeni arkadaşlıklar kurabilmelerini sağlamak için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 OFsbilisim.Com

error: Content is protected !!
ircd hosting
Türkiye sohbet
|
Sohbet
Chat odaları
Sohbet
yetişkin sohbet