Nasuh Tövbesi

Ana Sayfa / Nasuh Tövbesi

Nasuh Tövbesi

admin     16-10-18     Dini Bilgiler     Nasuh Tövbesi     448 Defa Okundu

Nasuh Tövbesi

Bu gün en makbul olan tövbe yani nasuh tövbesi hakkındaki makalemizle sizlerleyiz. Bu günkü dini makalemizi de diğerleri gibi beğeneceğinizi umud ediyor ve makaleme başlıyorum.

Akıl ve irade sahibi bir varlık olan insanın bu melekelerini doğru yolda kullanabilmesi için Yüce Allah peygamberler göndermiştir. Peygamberler insanlara sorumluluklarını öğretmiş, onlara rehberlik
etmişlerdir. İnsan nefsine yenik düşerek bir hata işlediğinde ise Allah tövbe kapısını açmıştır.

“Ey iman edenler! Allah’a içtenlikle tövbe edin…” (Tahrîm, 66/8)
ayeti gerçek bir tövbenin “nasûh tövbesi” olması gerektiğini vurgulamaktadır. Nasûh, hâlis, katkısız, düzeltici ve tamir edici demektir. Buna göre nasûh tövbe, tam manasıyla pişman olup hataya tekrar dönmeme azmini göstererek içtenlikle yapacağımız tövbedir.

Makbul bir tövbe için yönünü küfürden imana, kötülüklerden iyiliklere çevirmek, günaha pişmanlık duymak, günahı derhâl terk
ederek bir daha ona dönmemeye azmetmek gerekir. Farz ibadetleri
yapmak, helal lokma yemek, varsa kul haklarını ödemek tövbenin
kabulüne vesile olacaktır.

Mü’min, günahlarından dolayı asla ümitsizliğe düşmemeli, ne günah işlerse işlesin Allah’a yönelmeli, affetmeyi sevdiğini hatırlayarak O’nun engin rahmetine sığınmalıdır.

Dünyaya yeni bir gözle bakış

Günlerden bir gün, meçhul bir âlemden gelen bir yolcu, aniden kendisini bizim dünyamızda buluverir. Birden bire gözünü açtığı
bu gezegen, onu hayretten hayrete düşürür. Nereye dönüp bakacak olsa bir mucize ile karşı karşıyadır.

Başını kaldırır; yukarıda parıl parıl parlayan bir güneş görür. Anlar ki, bu dünyayı ısıtan ve aydınlatan odur. Sonra yere bakar, her tarafa serilmiş rengârenk yaygıların sürekli olarak değiştiğini görür. Hem de onların her değişmesinde ayrı bir güzellik bulur. Anlar ki, yeryüzünün böyle desen desen, renk renk süslerle bezenmesi ve değişmesi rastgele işler değildir; bunlarda bir maksat vardır.

Sonra bakar, göğü ve yeri binlerce tür canlılarla dolu bulur. Dikkat eder, onların hepsinin de durup dinlenmeksizin bir şeylerle meşgul
olduklarını görür. Anlar ki, onların her biri, bu dünyadaki olağanüstü düzenin sürüp gitmesinde önemli görevleri yerine getirmektedir. Eğer günlerden bir gün, kendimizi aniden böyle bir dünyada bulsak ve o yolcunun gördüklerini görsek, bütün bunlar karşısında biz ne yapardık?

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


www.Susmayiz.Net

Sitemiz; insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanlarını sanal ortamda sosyalleşerek geçirmelerini ve yepyeni arkadaşlıklar kurabilmelerini sağlamak için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 OFsbilisim.Com

error: Content is protected !!
ircd hosting
Türkiye sohbet
|
Sohbet
Chat odaları
Sohbet
yetişkin sohbet