Kalb-i Selim

Ana Sayfa / Kalb-i Selim

Kalb-i Selim

admin     02-12-18     Dini Bilgiler     Kalb-i Selim     591 Defa Okundu

Kalb-i Selim

Kalb-i Selim ne demek ve kimlere denir bu makalemizde onu anlatacağız. Gerçekten Kalb-i Selim olmak için neler yapılır ya da nasıl bu durumda olunduğunun anlatıldığı makalemizi hepinizin okumasını tavsiye ederiz.

Kalp, sadece vücutta kan dolaşımını ve hayatın devamını sağlayan
küçük bir et parçası değildir. Kalp; iman ve küfrün, sevgi ve nefretin,
iyilik ve kötülüğün, kısacası bütün duyguların kaynağıdır. Hayrın ve
faydalı düşüncelerin kaynağı olan bir kalpten ancak güzellikler yansır.

Çirkinliklerle kirletilmiş, olumsuzlukların esiri hâline getirilmiş bir
kalpten yansıyacak olan da kötülüklerdir. Efendimiz (s.a.s.), bu gerçeği “Dikkat edin! Vücutta öyle bir et parçası vardır ki o iyi olursa bütün vücut iyi olur. O bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin!

O, kalptir.” (Buhârî, Îmân, 39) hadisiyle dile getirmiştir. Mü’min, kalbini güzelliklere açan, kötülüklere sımsıkı kapatan kişidir. Mü’min, kalb-i selim sahibidir. Selim kalp, Allah’a gönülden
teslim olmuş kalptir. Bu kalpte dünyevi hiçbir kaygı, tasa yoktur; yalnızca Allah’a dayanıp güvenme vardır. Sorumsuzluk, bencillik yoktur; paylaşma ve diğerkâmlık vardır.

Şiddet, husumet değil, şefkat, merhamet vardır. Bu kalpte kibir değil tevazu vardır. “Ben” değil, “biz” vardır; birlikte ağlayıp birlikte gülme vardır.

İbadet ve samimiyet ilişkisi

İnsanın hayatında göstereceği bazı küçük fakat samimi davranışlar
kendisine büyük kazançlar sağlayabilir. İbadetin anlamını hayatın pek çok yönünü kapsayacak şekilde genişleten Resûlullah, insanların yaptığı ve yapmalarını tavsiye ettiği pek çok davranışı sadaka olarak kabul etmiştir.

Ona göre kişinin yolda insanlara eziyet veren bir şeyi gidermesi sadakadır, aile fertlerinin geçimini helal yoldan sağlaması sadakadır. Güzel bir söz söylemesi, iki kişinin arasını bulması, bineğine binmede yahut eşyasını yüklemede insanlara yardımcı olması, Müslüman kardeşinin yüzüne gülümsemesi sadakadır (Müslim, Zekât, 54-56 vd.).

Zaten sadaka, anlam itibarıyla doğruluk, güzellik, sadakat, samimiyet ve iyilik demektir. İyi niyet ve sadece Allah’a bağlılığın bir göstergesi olarak yapılan her davranış sadaka, dolayısıyla ibadettir. Allah’a kulluk kastıyla yapılmayan bir iş ne kadar büyük olursa olsun küçüktür, değersizdir; Allah’a kulluk kastıyla ve samimiyetle yapılan bir iş de ne kadar küçük olursa olsun büyük ve değerlidir.

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


www.Susmayiz.Net

Sitemiz; insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanlarını sanal ortamda sosyalleşerek geçirmelerini ve yepyeni arkadaşlıklar kurabilmelerini sağlamak için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 OFsbilisim.Com

error: Content is protected !!
ircd hosting
Türkiye sohbet
|
Sohbet
Chat odaları
Sohbet
yetişkin sohbet