Benlikten sıyrılırken

Ana Sayfa / Benlikten sıyrılırken

Benlikten sıyrılırken

admin     08-12-18     Dini Bilgiler     Benlikten sıyrılırken     363 Defa Okundu

Benlikten sıyrılırken

 

Benlikten sıyrılırken sabır bizi coşturuyor. Merhamet sağanak gibi boşalıyor. Hizmetten,hürmetten, ibadetten yeryüzünde oluşumuzun derinliklerinden sebeplerden ve sonuçlardan geçiyoruz.

 

 

Bir imtihan içinden yüz akı ile çıkıyoruz. İçimizde kurulan kürsü bizi hesaba çekiyor. Ağlıyor ve tövbe ediyoruz. Tövbe suları sonsuz çağlayanların şırıltısını,aydınlığını, engin ufukların pırıltısını taşıyıp duruyor işte. Bu taşı bu yoldan niçin kaldırmadım ben, bu çiçeğe bu hafta niçin su vermedim ben, şu çocuğun yanağına bir öpücük niçin kondurmadım ben, komşumun kapısını bir kez olsun çalmadım mı ben, alnımı secdeye bir kez olsun koymadım mı ben? Derken ben. Benlikten sıyrılıyor.

 

 

Benlikten sıyrılırken çiçek açmış badem dalının, kelebek kanadının, su sesinin ve yıldız parıltısının, dostun ve akrabanın, ayak bastığımız toprağın, buğdayın ve zencefilin yani akşam ezanı ile yeryüzüne yağmur gibi dökülen varoluşun sırlarını fark ediyor. Bizi bu menzile eriştiren kılavuza binlerce teşekkür. Bize bu basireti bağışlayan güce sonsuz secde.(Arka kapak yazıları Mustafa Kutlu 47-49)

 

    Hoca Ahmed Yesevi

Pîr-i Türkistânî olarak anılan Hoca Ahmed Yesevî, Orta Asya Türklerinin dinî ve tasavvufî hayatında derin tesirler bırakmış bir mutasavvıf veşairdir.

 

Batı Türkistan’daki Çimkent şehrinin Sayram kasabasında, hicri 5. asrın ikinci yarısında doğduğu ifade edilmektedir. İlk tahsilini Yesi’de meşhur Türk şeyhi Aslan baba’dan yapan Ahmed Yesevi, medrese tahsili görmüş, diğer dini ilimler yanında tasavvufu da iyice öğrenmiştir.Sonrasında Buhara’ya giderek Şeyh Yusuf Hemedani’ye intisap etmiş, tasavvufi eğitimini onun yanında tamamlayarak irşat hizmetlerine başlamıştır.

 

 

Türkler arasında İslam’ın geniş kitleler hâlinde kabul edilmesinde Ahmed Yesevi’nin ve kurduğu Yeseviye tarikatının büyük payı vardır.Ahmed Yesevi’nin sade ve yalın söyleşiyle oluşturduğu Dîvân-ı Hikmet’i aradan geçen yüzyıllara rağmen hâlâ ilk günkü tazeliği ile geniş bir coğrafyada büyük bir iştiyakla okunmaktadır.

 

Dinî, ahlâkî ve tasavvufî konuları o günün insanının anlayabileceği bir üslupla anlatan Divân-ı Hikmet, Türk boylarının kimliklerini koruması ve devam ettirmesinde önemli rol oynamıştır.

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


www.Susmayiz.Net

Sitemiz; insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanlarını sanal ortamda sosyalleşerek geçirmelerini ve yepyeni arkadaşlıklar kurabilmelerini sağlamak için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2018 OFsbilisim.Com

error: Content is protected !!
ircd hosting
Türkiye sohbet
|
Sohbet
Chat odaları
Sohbet
yetişkin sohbet