1312
Mide Kanamasının Belirtileri

Mide Kanamasının Belirtileri


Mide Kanamasının Belirtileri

Mide kanamasının belirtileri nelerdir Mide kanamasında ilk ne yapmalı Yanlış beslenme alışkanlıklarının yaygınlaşması, bilinçsiz ilaç kullanımı ve stresin mide kanaması oranlarında artışa neden olduğunu belirten Dr. Koray Akay uyardı Mide kanaması geçiren hastaya kesinlikle bunları yaptırmayın

MİDE KANAMASI NEDİR, NEDEN OLUR

Mide kanaması iç kanamalar grubuna girer, genellikle midedeki rahatsızlıklardan ötürü olur. En sık görülme sebebi ülser ve gastrittir. Mide ülserinde mukoza tahriş olur, mide damarının delinmesi sonucunda kanama yaşanır, gastritte ise delinme olmaz ancak midede biriken yaralardan kanama olabilir. Bazen basit bir ilacın kullanılması bile kanama yaratabilir.

MİDE KANAMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR

Hasta kusar ve ağzından kan gelir. Rengi genelde koyu olur ve kahve telvesine benzer. Bazı durumlarda kanlı ve koyu renkli dışkı da görülebilir. Baş dönmesi, halsizlik, bayılma, susuzluk hissi, ağızda kuruma, tansiyon düşüklüğü ve daha ileri durumlarda hayati bir tehlike olan şok durumları da belirtiler arasındadır.

MİDE KANAMASINA İLK MÜDAHALE NE OLMALI

Mide kanaması geçiren hastaya kesinlikle ağızdan bir şey verilmemelidir. Su ya da bir yiyecek verilerek hasta susturulmaya çalışılmamalıdır. Hayati bulgular kontrol edilmeli, kusulan kanın geri yutulması engellenmeli ve acilen ilk yardım ekibi çağrılmalıdır.

MİDE KANAMASININ TEDAVİSİ NASILDIR

Mide Kanamasının Belirtileri

YORUMLAR

error: Content is protected !!
Türkiye Sohbet | Mobil Sohbet | Sohbet Odaları | Dizi izle |